çorba ve battaniye yardımı

“Evsizler için Her Gün Her Yerde 24 saat Çorba Battaniye Mont Tulum Şemsiye ve Evsizler Evleri Açılması Seferberliği “
Şefkat-Der’ in son dönemdeki en önemli çalışmalarından biri de,

30 Eylül 2014 gününden bugüne kadar her gün devam eden ve bundan sonra da her gün devam edecek olan ,
Sokakta yaşam Mücadelesi Veren Evsiz İnsanlarımıza Yönelik, “Evsizler için Her Gün Her Yerde 24 saat Çorba Battaniye Mont Tulum Şemsiye ve Evsizler Evleri Açılması Seferberliği “ Etkinliğidir. Etkinlikte amaç sadece evsizlerimiz için sadece bir çorba değil,
(bu arada çoğu evsiz insanımızın bir kap çorbaya dahi ihtiyacının da olduğu gerçeğini de unutmayalım) Aynı zamanda farkındalık oluşturmak, empati kurulması, Evsizlerimizle merhabalaşmak, konuşmak nice nice faydalı ve güzel duyguların yayılması, kalıcı çözümlere katkı sağlamaktır.
Bu önemli bir farkındalık dayanışma hareketini haftada bir gün çorba kıyafet dağıtımına düzenli olarak katılıp destekleyenler,
Oy ve Ötesi Gurubu, Maçka-Cihangir Forumları, Antikapitalist Müslümanlar,
Ateizim Derneği, Adım Adım grubu, bunların harici bir çok bağımsız aktivist de birey olarak katılmaktadır ve etkinlik herkesin dayanışmasına açıktır.
(Etkinliğimizin her inanç görüş ideolojiden insanın dayanışmasına katkısına açık olduğunu hatırlatıyoruz)

Şefkat-Der Evsizler Evi (Evsizler Misafirhanesi) de olan bir dernektir. Şefkat-Der Beyoğlu Dr. Atsushi Miyazaki Evsizler Evi,10 Aralık 2011 Dünya İnsan Hakları Günü’nde faaliyete geçmiştir. Çalışmalar, herhangi bir sponsor, AB, BM, devlet desteği olmadan, sadece gönüllülerin desteği ile yapılmaktadır.Evsizler Evi’nin adı, Van’daki depremzedelere yardım için gelen ve ikinci depremde hayatını kaybeden Japon arama ve kurtarma ekibinden Dr. Atsushi Miyazaki olarak belirlenmiştir.
Evsizler Evi’nin, Japonya devleti ya da kurumlarıyla maddi ya da manevi ilişkisi yoktur.
Şefkat-Der Dr.Atsushi Miyazaki Evsizler Evimizin ayrıca, her katına da bir isim verdik..
Dr.Atsushi Miyazaki Evsizler Evimizin bir katına Yadigar Ejder’in adını verdik. Kış gecesi Taksim Parkında donarak ölmüştü!
Dr.Atsushi Miyazaki Evsizler Evimizin bir katına da,Sokakta donarak ölen Zeliha Sönmez adını verdik.
Dr.Atsushi Miyazaki Evsizler Evimizin bir katına da Emin Ersoy’un adını verdik. Beşiktaş’taki çöp bidonunda donarak ölmüştü! (Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un oğlu)

Şefkat-Der Evsizler Evinin kapasitesi 20 kişiliktir.
Şefkat-Der Evsizler için ayrıca , Beyoğlu’nda pansiyondan da 6’şar kişilik toplam kapasitesi 12 olan iki oda da kiralamıştır.Pansiyondaki odalar ile birlikte 32 evsiz insanımıza hizmet verilmektedir.
..
Şefkat-Der 2000 yılından itibaren belli aralıklarla,
Sokaklarda Yaşam Mücadelesi veren Evsizlerimiz için 1 Gece Sokakta Yaşama Etkinlikleri de düzenlemiştir. Amaç, Sokakta yaşam mücadelesi veren evsiz insanlarımızın sorunlarına dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak, hiç kimsenin sokaklarda yaşamaya başlamaması için gereken tedbirlerin alınması, mevcut evsizlerimiz için de 81 il ve bağlı ilçelerde,
365 gün 24 saat hizmet verecek,Evsizler Evleri, Evsizler Yurtları, Evsizler Misafirhaneleri, Evsizler Gece Barınakları, Evsizler Çorba Salonları, Evsizler Kafeteryaları açılmasına güçlü bir dayanışma sağlamaktır.

Bağış ve Düzenli destek için
Dernek Hesabımız :ZİRAAT BANKASI
Hesap adı:ŞEFKAT KAPISI KİMS.G
Hesap Sahibi : Şefkat ;Kapısı Kimsesizleri ve Güç. Barın. Zor. Kor.Drn
Ziraat Bankası IBAN TR140001000168369957795001
Ziraat Bankası Bankamatik’ten Bağış için Hesap No : 0168-36995779-5001
(Ziraat Bankamatiklerinden dernek hesap numaramızı, ziraat bankası Hesap No : 0168-36995779-5001 girerek mesai saatlerinden sonra akşam gece , Cumartesi , Pazar Bağış yapılabilir.
Bağış yaparsanız lütfen derneğimize de tel ya da mesajla bilgi verin…
Şefkat Kapısı derneği:(şefkat-der) 0212 244 85 97 –
0535 733 77 13- 0506 340 00 95 www.sefkatder.org
e-mail:  sefkatder@gmail.com
….
NEDEN GÖNÜLLÜLÜK? Okuyup, paylaşırsak da iyi olur. Belki siz Gönüllü olmasanız da bir başkasının güzel işler yapmasına aracılık etmiş olursunuz.
( Her İl – İlçeden Gönüllüler bekliyoruz- Hatta yurt dışından da)
Biliyoruz hemen hemen bütün iyi kalpli insanlar,hayal kurar, niyet eder,çok çok üzüldüğü sokakta yaşam mücadelesi veren,
gerek kadın olsun, gerek erkek, yaşlı, genç, çocuk olsun, başta evsizler kimsesizler olmak üzere, bütün zor durumdakilerle, kalbi kırıklarla ilgili bir şeyler yapmak ister…Biz de aynı duygularda olduk hep..Kimi büyük ikramiye çıkmasını,kimi zengin olmayı bekler..zaman geçip gider..arada sırada sokaklarda yaşayanlarla ilgili donarak ölümler veya farklı dramatik haberler çıkınca tv’ler gazetelerde ya da bizzat bir yerlerde perişan hallerde görürsek evsiz bir insanı, içimize bir şeyler saplanır…

gerçi vicdanen de üzülünür,tek başınıza bir şeyler yapmak istersiniz ama gücünüz yetmez bazı şeylere…orayı burayı arayıp sahip çıkılmasını isteyenler de olur ama koskoca valiliklerin belediyelerin kaymakamların doğru düzgün kalıcı bir çalışmalarının olmadığı gerçeği ile karşılaşırsınız…183 bakanlık hattını ararsınız olmaz,155 polisi ararsınız olmaz,112 ambulansı ararsınız olmaz…yaşlı bir evsiz bile olsa evinize götürmekten çekinirsiniz….moraliniz bozulur..bir taraftan devletin gerçek bir sosyal devlet olamamasına kahrederesiniz….belediyelerin bir sürü eğlence etkinliklerine sokak makyajlarına harcadığı süslere giden bütçelere sinir olursunuz…zenginlerin duyarsızlığına da sinir olursunuz…doğrusu içten kendinize de çok kızarsınız..kalbinizdeki duyarlılık ölçüsüne göre çırpınırsınız….
…..
İŞTE BU ÇIRPINTIYI HİSSEDENLERİN DAYANIŞMASIDIR BU DAYANIŞMA..KALPLERİMİZİ GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRELİM DAHA DA ACI ÇEKMEYELİM..BU ALANDAKİ DAYANIŞMAMIZ DİĞER ALANLARI DA KAPLAYACAKTIR YAVAŞ YAVAŞ…. siz beklemeyin,belki de gün bugündür. böylesine bir dünyada iyi kalpli insanlarımızla birlikte buluşmak beraber dayanışma paylaşım içerisinde bulunmak öyle güzel bir duygudur ki,yaşayınca herkes görecek…ARTIK SEN DE KATIL DERİZ SEVGİLİ İYİ KALPLİ İNSAN!
Şefkat-Der Derneği:0212 244 85 97- 0535 733 77 13-
0506 340 00 95- www.sefkatder.org

Şefkat-Der gönüllümüz hayrettin bulan Trt Okul’da Akşam Vakti programına katılmıştı.Yaklaşık 20 dakikalık programda Şefkat-Der’in kuruluş amacı yaptıkları, yapmaya çalıştıkları hakkında güzel bir özet var. Kadın Sığınma Evleri, Erkek Sığınma Evi, Evsizler Evi Konusu, Şiddet Mağdurları, Evsizler vb bazı Sosyal Hizmetler konuları konularda çok önemli açıklamalar var.(Evsizler konusu ağırlıktaydı) Gönüllü olmak isteyenlere güzel öneriler var. Çok samimi sıcak bir program oldu.Tavsiye ediyoruz.(hayrettin bulan’ın bağırmadan konuştuğu ender programlardan biridir- Programda buna neden olacak bir durum yaşanmadı desek daha doğru olur)
https://www.youtube.com/watch?v=9qGZv1cgrLA
Gönüllü olmak, tanışmak, bilgi almak, öneride bulunmak,
danışmak vb isteyenler için:
Şefkat-Der Derneği iletişim 0212 244 85 97 – 0535 733 77 13-
0506 340 00 95 – www.sefkatder.org
şefkat-der ile ilgili 1994-2014 arası yaşanmışlıklarla ilgili yazılan onlarca defterden aktarılanları, fırsat buldukça okumanızı ayrıca tavsiye ederiz..www.hayrettinbulan.com