Faaliyetlerimiz

FAALİYETLERİMİZ
Lütfen Gönüllü ve Dayanışmada olalım.
Şefkat Der Derneğimizin Ekim 2017 itibari ile İstanbul, Konya ve Gebze’de Evsiz Kimsesiz Kalacak Yerleri olmayan Kalbi Kırık İnsanlarımızla ilgili toplam kapasitesi 350 kisilik olan, Erkekler, Kadınlar ve Aileler için  15 Barınma Merkezimiz , Misafirhanemiz var. Yılda Binden fazla insanımıza hayata tutunmasında köprü oluyoruz. Şefkat Der Evsizler Evlerimizde Barınma Merkezlerimizde kalanların çoğu yaşlı, engelli, ağır hasta Evsizlerimizdir.
(Kanser hastası, şeker hastası, koah astım hastası, böbrek yetmezliği olan, kangrene vb bağlı ayağı kesilmiş seker tansiyon hastası evsiz insanlarımız gibi)
….
Barınma evlerimizde kalan Evsizlerimizin önemli bir kısmını,
İstanbul’da huzur evlerinin dolu olması , sıranın geç çıkması , bazı formalite zorlukları dolayısı ile yaşlı Evsizlerimiz bile ve 18-60 yaş arası hizmet veren devlete bağlı kurumlar olmaması dolayısı ile, bu yaş aralığındaki Evsizlerimizi de , engelli bakım evlerinin doluluğu ve yerin ayarlanmasının zaman alması dolayısı ile, Engelli Evsizlerimizi de,
İstanbul’daki Valilik Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüklerine bağlı Sosyal Hizmetler Merkezleri (Beyoğlu, Bayrampaşa, Zeytinburnu, Eyüp Sosyal Hizmet merkezleri gibi) ,
Evsizlere spor salonu hizmeti olmadığı dönemlerde ve yer sorunlarında, İstanbul Büyükşehir belediyesi beyaz masa noktaları,
Bazı ilçe Belediyeleri Sosyal işler müdürlükleri, ( Beşiktaş, Şişli gibi) , Hastanelerin sosyal hizmet uzmanları, tedavileri tamamlanan sahip çıkılmayan kalacak yeri olmayan evsizleri,
ŞEFKAT DER DERNEĞİMİZE YÖNLENDİRMEKTE, YERLEŞTİRMEKTE.
Ayrıca İstanbul’daki mülteci, sığınmacı, göçmenlere yönelik faaliyet yapan uluslar arası ve ulusal, yerel dernekler vakıflar, Karitas dahil yardım kuruluşları da yabancı uyruklu çeşitli hastalıkları da olabilen evsiz insanlarımızı derneğimize göndermektedirler. Bazı başkonsolosluklar da, kendi vatandaşları arasında, ekonomik sorun yaşayan, pasaportunu cüzdanını kaybeden vb evsiz duruma düşen vatandaşlarını da derneğimize yönlendirmektedirler.
Kızılay’ın (Kızılay Toplum merkezleri) ve bazı güçlü vakıflar dernekler de , İstanbul’da sokakta yaşayan evsizler için barınma çalışmaları olmaması dolayısı ile, ilgili devlet kurumlarına da yerleştiremedikleri evsiz insanlarımızı da derneğimize yönlendirmektedirler.
Evsizler Evlerimizde kalan bazı yaşlı Evsizlerimize huzur evlerinin ve Engelli Evsizlerimize de bakım evlerine yarleştirilmeleri aylarca sürebilmektedir.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 183 iletişim hattı dahi bir evsiz insanımız için arandığında, derneğimize yönlendirmeler yapılabilmektedir.
Siyasi partilere başvuran bazı evsizler de ve
Bazı milletvekilleri danışmanları da kendilerine barınma konusunda müracaat eden evsiz insanlarımızı derneğimize yönlendiriyorlar.
Bazen bir duyarlı vatandaş arıyor.  Bir genç var. Anne babası vefat etmişti. Çocuğa sahip çıkan olmadı.. Sokaklarda kalmaya başladı diyor…
Yetimhaneden yaşı dolan evsiz gençlerle ilgili aranıyoruz.
Bazı evsizler kendi arıyor. Esim ayrıldı çocuklarımı da götürdü.
işsizim…iş arıyorum…Kiralar da çok pahalı.
Bunalımdayım, intihar edeceğim diyor vb.
Kocası ceza evine girmiş ,ya da esinden ayrılmış esi vefat etmiş, kirasını ödeyememiş. Akrabasına tanıdığına komşusuna sığınmış kadınlarla ilgili de bazen bu kadınları tanıyanlar bazen de bizzat kendileri arıyor. Artık burada daha fazla kalamam. Gidecek kalacak yerimiz yok vb diyor…İş bulamadım. Ev kiraları çok pahalı. Emlakçı su bu yetişemiyorum diyor. Bu durumda olanları da İstanbul ve Konya’daki Kadın Misafirhanelerimize hemen alıyoruz..Yazıya dökmek zor yaşananları…
İstanbul’a gelmiş çok yoksul otel parası olmayan ağı hasta erkek kadın ve çocuklarla ilgili de Şefkat Der Derneğimizle çok temasa geçiliyor. Erkekleri Erkek Misafirhanelerimize, Kadınları, Çocuklu Kadınları, Kadın Misafirhanelerimize alıyoruz. Sokaklarda yaşadıklarından dolayı pek konuşmayan, kim bilir nelere nelere maruz kalan bazı kadın ve genç kızlar da polis ve vatandaşlar tarafından derneğimize yönlendiriliyor.
Hastanelerde çalışan Sosyal Hizmetler görevlileri de , burada tedavisi tamamlanan kimsesiz bir hasta var…Tedavisinin önemli kısmı tamamlandı ama bu haliyle tekrar sokaklarda yaşarsa hastalığı daha da kötuleşebilir..Ölümcül olabilir vb. diyor.
Ayrıca hastane personeli ve hastaneye gelen başka insanlar da hastanede bahçede falan yerde evsiz yaşlı biri var…
Bir erkek, bir kadın var…Çocuklu kadın var…
Engelli bir Evsiz var diye de arıyor.
Su anda dısarda yagmur yagiyor. Apartmanimizin bahcesinde bir evsiz adam kaliyor ustu basi perisan ..183 Bakanlik hattini aradik..155 Polisi aradik..153 Beyaz masayi aradik..Bir cozum bulamadik..Evsizlerin toplandigi spor salonu da kapaliymis..Hic bir yer kabul etmiyor .
İnternetten araştırdık..Sizi bulduk diyor…Sosyal medyada karşıma çıkmıştınız diyor…Falan yerden ise giderken yol kenarında, parkta hep falan evsizi görüyorum diye arayanlar oluyor..vb
Evsiz ve Kimsesiz insanlarımızın harici, tedavi amaçlı olarak İstanbul’a gelen ve gelecek ama ekonomik yönden durumu otelde vb kalmaya imkanı olmayan Hasta ve Hasta yakınlarımız için de ve kapımızın süre sınırı olmaksızın açık olduğunu belirtelim. Yemek ihtiyaçları da kaşılanmaktadır.
Hasta ve hasta yakınları kadınsa, Kadın Misafirhanelerimizde kalıyor.
Tabii ki kalacak yer sorunu yaşayan üniversite öğrencilerini de acil durumlarda misafir edebileceğiz.
Şefkat Der olarak tabii ki Devlet Kurumlarını çözüm odaklı yönlendirme kamuoyu oluşturma çalışmalarımız devam ediyor.
Fakat bu gerçekleşinceye kadar ne yapıp edip, Sokakta Yasam Mücadelesi veren Evsiz İnsanlarımız için Barınma Merkezlerimizi ayakta tutmamız gerektiğini, hatta yenilerini açmak gerektiğini biliyoruz
 Tabii ki keşke hiç kimse barınma vb sorunu yasamasa, herkesin gecinebileceği isi gücü olsa, Devlet tam bir sosyal devlet olsa vb…Bunların gercekleşmesi icin mucadele verirken , yasanan üzücü durumları film izler gibi izlemek istemedik. Buna sorumluluk meselesi de vicdan rahatlatma vb.de diyebilirsiniz. Bizler kalbimizin sesini dinledik.
Siz de dinleyin. Dayanışmaya katılın.
Evsizler Kimsesizler Evlerimizi Misafirhanelerimizi ziyarete gelebilirsiniz. Kalan kalbi kırık  insanlarımızla moral vb yönden de dayanışmada yer almanız çok önemli.
Şefkat-Der olarak 30 Eylül 2014 tarihinden bugüne kadar da Evsiz İnsanlarımıza çorba, yemek, kıyafet, battaniye, uyku tulumu, ayakkabı dayanışmamızın da her gün devam ettiğini ve bu dayanışmada gerek yemek yapımı, dağıtımı gerek malzeme temini ve dağıtımında da gönüllü olabileceğinizi de belirtmek isteriz. Bazı insanlarımız da vefat eden yakınlarının adına ya da sevdikleri kişilerin doğum günlerinde, evlilik yıldönümlerinde özel günlerde, Evsiz insanlarımıza yemek dağıtımı yaptırabiliyor.
Faaliyetlerimizi, İstanbul ve Konya dışındaki diğer il ilçelerimizde de yaygınlaştırmak için , bağımsız dernek ve toplulukların kurulmasını teşvik ediyoruz. Yeterli gönüllüler bulduğumuzda da yeni derneklerin açılması için de her zaman dayanışmaya , gönüllülere ihtiyaç olduğunu da belirtelim.
Şefkat-Der Derneğimiz asla din ırk mezhep cinsiyet vb ayrımı yapmaz. Hiç bir siyasi yönü  de bulunmamaktadır.
Adalet, sevgi, şefkat , barış, dayanışmanın yayılması, insan hakları ihlallerinin sonlandırılması, ötekileştirmeye kutuğlaşmaya karşı da  için de dayanışma içerisindedir.
 Öncelik sırası, en zor durumda olan , en acil ihtiyacı olan insanlardır. Şefkat-Der hayvancanlarımızın ve Doğamızın haklarını da önemsemekte  ve bu alanda da dayanışmada yer almaktadır. Şefkat-Der Derneğimiz ekim 2017 itibari ile  resmi olarak İstanbul ve Konya’da faaliyetler yapmaktadır.
Şefkat-Der Derneğimizin il kuruluşu 1995 ve ilk kuruluş merkezi, derneğimizin kuruluşunu organize eden Hayrettin Bulan’ın Konya’dalı olması ve Konya’da Öğrenciyken kurmalarından dolayı Konya’dır. Daha sonra genel merkez İstanbul’a taşınmıştır. Diğer il ilçelerde de benzer faaliyetler için gönüllülük çalışmalarına açıktır.
Adında “şefkat “kelimesi geçen diğer bazı illerdeki ilçelerdeki dernekler bize bağlı değil , başka derneklerdir.
Lütfen karıştırmayalım.
Şefkat-Der Derneğimizin kuruluşu, faaliyetleri, yaptıkları, yapmaya çalıştıkları vb bir çok şeyi Akademya’nın davetindeki konferansta anlatmaya çalışmıştık. Akılınıza takılabilecek bir çok konuyu burada dinleyebilirsiniz. Dinlemenizi tavsiye ederiz. Bir taraftan dinlerken diğer taraftan başka işlerinizi yapabilirsiniz. Hayrettin Bulan Şefkat-Der Gönüllüsü
Şefkat-Der gönüllümüz Hayrettin Bulan Trt Okul’da Akşam Vakti programına katılmıştı.Yaklaşık 20 dakikalık programda Şefkat-Der’in kuruluş amacı yaptıkları, yapmaya çalıştıkları hakkında güzel bir özet var. Kadın Sığınma Evleri, Erkek Sığınma Evi, Evsizler Evi Konusu, Şiddet Mağdurları, Evsizler vb bazı Sosyal Hizmetler konuları konularda çok önemli açıklamalar var.(Evsizler konusu ağırlıktaydı) Gönüllü olmak isteyenlere güzel öneriler var. Çok samimi sıcak bir program oldu.Tavsiye ediyoruz.
….
Şefkat-Der Derneğimizin Evsizler Kimsesizler 15 Barınma Merkezinden biri olan, Galata Kulesine yakın Şişhane’deki 2. Erkek Evsizler Evimizle ilgili olarak, 360 Tv’de Perihan Savaş’ ın sunduğu programda yayınlanan bölümü dikkatinize sunuyoruz. https://www.youtube.com/watch?v=_Zpl3DJhkpA
DERNEĞİMİZE MADDİ BAĞIŞ,DÜZENLİ DESTEK İÇİN
DERNEĞİMİZİN RESMİ BANKA HESAP BİLGİLERİ:
Duyarlı olacak güzel kalpli insanlarımıza çok teşekkürler.
Ziraat Bank. Hesap Adı: ŞEFKAT KAPISI KİMS.G
Banka Ziraat. iban nosu TR14 0001 0001 6836 995779 5001 Ziraat Bankası Hesap No: 0168-36995779-5001
(ZİRAAT BANKAMATİKLERİNDEN dernek hesap numaramız: Ziraat Bankası Hesap No, 0168-36995779-5001
Bankamatikten yatırırken zorlanırsanız bizi arayın telefonda tarif ederiz. Bağış yaptığınızda en azından mesaj çekerek de bilgi verirseniz daha iyi olur. Bankamatiklerden tatil günleri dahil, akşam gece gündüz 24 saat bağış yapabileceğinizi de hatırlatalım. www.sefkatder.org
Dernek banka hesabımız Ekim 2017 itibari ile Ziraat bankasında devam etmektedir.  Şefkat-Der Derneğimizin il kuruluşu 1995 ve ilk kuruluş merkezi, derneğimizin kuruluşunu organize eden Hayrettin Bulan’ın Konya’dalı olması ve Konya’da Öğrenciyken kurmalarından dolayı Konya’dır. Daha sonra genel merkez İstanbul’a taşınmıştır. Dernek hesabımız ilk Konya’da açıldığı için, aynı şubedeki dernek hesabımız kullanılmaya devam etmektedir. İstanbul’daki ve diğer giderlerin tamamı derneğimizin bu hesabından karşılanmaktadır.
Yeni banka ve illerde de hesap açtırdığımızda sitemizde belirteceğiz.
AZ DA OLSA DÜZENLİ BAĞIŞIN HAYATİ DERECEDE ÖNEMLİ OLDUĞUNU VURGULAMAK İSTERİZ. VE LÜTFEN YENİ DÖNEMDE DE  DÜZENLİ BAĞIŞI UNUTMAYINIZ.
Evsiz insanlarımız için kendiniz evinizi binanızı ücretsiz tahsisi edebilirsiniz.
Ya da ev bina , pansiyon odası kiralayabilirsiniz. Bir evsizi dahi olsa bir pansiyonda bir odada bir yatağa yerleştirebilirsiniz. Bu konuda da bizimle dayanışmada olabilirsiniz.
Her türlü bilgi Dayanışma için derneğimizle de 24 saat bağlantıya geçebilirsiniz
Bilgi Dayanışma Gönüllülük: www.sefkatder.org  sefkatder@gmail.com
Şefkat-Der İstanbul: 0212 244 85 97- 0535 733 77 13
Şefkat-Der Konya: 0332 351 27 65 – 0535 733 77 13