top of page

BIZ KIMIZ?

Kısa adı Şefkat-Der olan derneğimizin tam adı, Sokakta Yaşayanlara Kimsesizlere Şiddet Mağdurlarına Cinsel Kurbanlara Şefkat Kapısı Yoksullukla Mücadele ve Ötekilere de İnsan Hakları Derneği’dir. Şefkat-Der ilk olarak 1995 yılında kurulmuştur. Din dil ırk cinsiyet ayrımı yapmadan, sokakta yaşam mücadelesi veren evsizler, şiddet mağduru kadınlar, cinsel istismara maruz kalan, genelev pavyon sokaklardaki hayatı çalınan hayatsız kadınlar, sokak çocuğu tabiri ile anılan çocuklar, gençler, mülteci ve sığınmacılar, yoksullar, insan hakları ihlallerine uğrayanlara yönelik faaliyetler yapmaktadır.

Şefkat-Der olarak; Şefkat Evi, Kadın Hayata Tutunma Evleri, Kadın Sığınma Evi, Erkek Sığınma Evi, Evsizler Evi isimleri altında açmış olduğumuz evlerimizde kalarak faydalananların sayısı kadın erkek çocuk olsun 15.000'i geçmiştir. 

Şefkat-Der’ in son dönemdeki en önemli çalışmalarından biri de, 30 Eylül 2014 gününden bugüne kadar her gün devam eden ve bundan sonra da her gün devam edecek olan, Sokakta Yaşam Mücadelesi Veren Evsiz İnsanlarımıza Yönelik, “Evsizler için Her Gün Her Yerde 24 saat Çorba Battaniye Mont Tulum Şemsiye ve Evsizler Evleri Açılması Seferberliği” etkinliğidir. Bu önemli farkındalık dayanışma hareketini haftada bir gün çorba kıyafet dağıtımına düzenli olarak katılıp destekleyenler; Oy ve Ötesi Grubu, Maçka-Cihangir Forumları, Antikapitalist Müslümanlar, Ateizm Derneği, Adım Adım Grubu’dur. Bunların haricinde birçok bağımsız aktivist de birey olarak katılmaktadır ve etkinlik herkesin dayanışmasına açıktır. (Etkinliğimizin her inanç görüş ideolojiden insanın dayanışmasına katkısına açık olduğunu hatırlatıyoruz.)

Şefkat-Der 2000 yılından itibaren belli aralıklarla, Sokaklarda Yaşam Mücadelesi Veren Evsizlerimiz için 1 Gece Sokakta Yaşama Etkinlikleri de düzenlemiştir. 

Ayrıca, Şefkat-Der, sokak hayvanları için bir HAYVAN BAKIM TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ kurmuştur.

Şefkat-Der tüzüğündeki kuruluş amacının 1.maddesinde; ”İnsanlar arasında evrensel dostluğun, dayanışmanın, yardımlaşmanın, hoşgörünün, barışın, sevginin ve saygının yayılmasını sağlamak; insan haklarına yönelik her türlü faaliyetler yapmak” maddesi bulunmakta olup diğer maddeler de özet olarak belirtilecek olunursa; barınmasız, güçsüz, korunmaya muhtaç, seks kölesi, şiddet mağduru, yoksul, işsiz, korunmaya ve desteğe muhtaç vb. her cins ve yaştaki çok zor şartlarda yaşam mücadelesi vermeye çalışan insanlarımız için evsizler sığınakları, kadın sığınma evleri, genç kız sığınma evleri, erkek sığınma evleri, seks kölesi mağdurları sığınma evleri, travesti sığınma evleri ve rehabilitasyon merkezleri açmak, depremzedelerle dayanışmak, kayıp kaybolan kaçırılan insanlarımızın sorunlarının çözümlenmesi için çalışmalar yapmak, yoksulluğun ortadan kalkması için araştırmalar yapmak, yoksulların iş, barınma, eğitim, sağlık, eğitim gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak, evsiz, güçsüz, kimsesiz, şiddet mağduru, işsiz, korunmaya muhtaç insanlarımız için araştırma geliştirme merkezleri kurmak, bu insanlarımızın haklarını korumak, örnek projeler hazırlamak, bu amaçlar doğrultusunda mitingler, yürüyüşler, imza kampanyaları, konferanslar, paneller vb. düzenlemek, hükümeti, yerel yönetimleri, sivil toplum kuruluşlarını, medyayı yönlendirmek, işbirliği yapmak, kamuoyu oluşturmak vb. şeklinde özetlenebilir.

Şefkat-Der Derneğimiz hiç bir cemaate partiye bağlı bir sivil toplum kuruluşu değil. Asla ama asla ihtiyaç sahipleri hakkında, din, ırk, mezhep, ideoloji bölge ayrımı yapmaz. Her kesimle dayanışmaya da açıktır.

Yemek İkramı
bottom of page